26
בנוב
2010

וורדפרס 3.1 – מה צפוי לנו בגרסה החדשה?

מאת: מאור ברזני | תגובות: 19 | נושאים: וורדפרס
תגיות: , , , |

וורדפרס 3.1וורדפרס 3.1 שוחררה השבוע בגרסת בטא. הגרסה עצמה צפויה לצאת לקראת סוף חודש דצמבר. בין החידושים והתוספות העיקרים הצפויים להגיע עם וורדפרס 3.1 אפשר למצוא שיפורים בממשק הניהול כמו ניווט נוח יותר ותוצאות חיפוש ב- Ajax, פיצ'ר חדש שיקל על הוספת קישורים פנימיים באתר ותבניות פוסט

לפני כמעט חצי שנה הגיחה לעולם וורדפרס 3.0 והביאה איתה מספר תכונות וחידושים כמו סוגי תוכן מותאמים אישית, מיזוג גרסאות וורדפרס לריבוי אתרים אל תוך הגרסה הרגילה, ערכת עיצוב חדשה ודברים נוספים.

כעת שוחררה לבדיקות גרסה בטא של וורדפרס 3.1 המביאה איתה, כמו בכל גרסה, תיקוני באגים שונים וגם מספר תכונות חדשות, שאותן אסקור כאן בקצרה. אין הכוונה לסקור את כל הדברים, אלא את ה "היילייטס" המרכזיים. מרבית הפיצ'רים החדשים של וורדפרס 3.1 נוגעים לממשק הניהול.

חשוב לציין, שזוהי עדיין גרסת בטא, ולכן לא מומלץ לשלב אותה באתר חי. מי שרוצה לבדוק אותה או לראות את החידושים יכול להתקין גרסת וורדפרס על אתר נסיוני ולא פעיל.  מאחר שזו עדיין אינה הגרסה הסופית, ייתכנו עוד שינויים לעומת הדברים שכתובים כאן. וורדפרס 3.1 צפויה לצאת לקראת סוף חודש דצמבר.

Internal Linking – הוסיפו בקלות קישורים פנימיים מאתר שלכם

(טיקט #11420). זהו הפיצ'ר שהיה אחד המבוקשים ביותר עבור וורדפרס 3.1. כולנו מכירים בצורך להוספת קישורים פנימיים לפוסטים או לעמודים שונים באתר או בבלוג שלנו. לקישורים אלה יש גם חשיבות עבור קידום האתר מבחינת SEO. עד עתה, היינו צריכים לאתר את הקישור לתוכן המבוקש ולהדביק אותו באופן ידני. לחילופין אפשר היה להשתמש בתוסף שהיה מאפשר את הפונקציונליות הזו. לא עוד.

הפיצ'ר החדש מאפשר לחפש בתכני האתר ומקל ומקצר בהרבה את מלאכת הוספת הקישורים לתכנים שונים בתוך האתר שלנו. החיפוש מתבצע ב-Ajax ועם כל הקשת מקש משתנות התוצאות ומוצגים התכנים הרלוונטיים מהאתר.

wordpress 3.1 - internal-linking

וורדפרס 3.1 - שיפור בממשק הוספת קישורים פנימיים

Post Formats – תבניות פוסט

(טיקט #14746). Post Formats (בתרגם חופשי שלי "תבניות פוסט") הן מידע אודות הפוסט, שניתן להשתמש בו בערכת העיצוב כדי לעצב את מראה הפוסט בהתאם לפורמט/תבנית שלו. הרעיון שמאחורי זה הוא לאפשר עיצוב של פוסטים יחידים בצורה תבניתית ומובנית.

הדבר אמור לייתר את הצורך לפתוח קטגוריה שונה שתפקידה יהיה רק לקבוע את עיצוב הפוסט. עם זאת, אין מדובר כאן בתוספת ממשית להיררכיית קבצי תבנית וורדפרס והוספת אפשרות לקבוע סוג תבניות משתנים. במקום זאת קיימת רשימה של מספר פורמטים קבועים מראש – aside, audio, chat, gallery, link, aside, video  – וכדי להשתמש בהן יש להוסיף תמיכה עבורם בערכת העיצוב, ע"י הפונקציה add_theme_support.

היתרון של הפורמטים הללו הוא הניידות שלהם בין ערכות עיצוב שונות. למשל – אם יש לכם פוסטים בתבנית "ציטוט", ברגע שתחליפו את ערכת העיצוב שלכם לערכה אחרת, התומכת גם היא בפורמט זה – הפוסטים יוצגו בהתאם לעיצוב הפורמט בערכה החדשה.

עוד על התכונה החדשה הזו ניתן לקרוא בקודקס.

wordpress 3.1 - -post-formats

וורדפרס 3.1 - תבניות פוסט

Admin Bar – סרגל ניהול עליון

(טיקט #14772). הוספת סרגל ניהול עליון שיאפשר גישה מהירה לאופציות ניהול האתר, עריכת תכנים, תגובות וכדו. מה שיוצג בתפריט תלוי בהרשאה של המשתמש המחובר לאתר עם החשבון שלו. מדובר על סרגל ניהול שנמצא בחלק הקדמי של האתר, לא בממשק הניהול. תוספים שונים יוכלו גם להוסיף אפשרויות שונות בניהול התוסף לסרגל הזה.

כפי הנראה כרגע בגרסה הבטא, הסרגל הזה מופעל כברירת מחדל ולא קיים בממשק הניהול כפתור לכיבוי שלו (אפשר כרגע לכבות אותו עם remove_action   המתאים). ישנם דיונים על זה בבלוג המפתחים של וורפדרס האם הסרגל הזה צריך להיות מופעל או כבוי בברירת המחדל, כך שאני מעריך שבגרסה הסופית שתצא, אפשר יהיה להפעיל/לכבות אותו בקלות מתוך ממשק הניהול .

wordpress 3.1 - -admin-bar

וורדפרס 3.1 - סרגל ניהול עליון באתר הקדמי

שאילתות מרובות על טקסונומיות מותאמות אישית

(טיקט #12891). זוהי בשורה משמחת מאוד למפתחי וורדפרס. וורדפרס השתכללה מאוד בגרסאות האחרונות ומציעה לנו אפשרות לפתח סוגי תוכן מותאמים אישית וכן להגדיר טקסונומיות (מיונים) מותאים אישית.

כך, אפשר לצורך הדוגמה לבנות למשל ספריית סרטים, כאשר מייצרים טקסונומיות למשל עבור ז'אנר, בימאי, ושחקנים. טקסונומיות שכולנו מכירים מהשימוש הפשוט בוורדפרס הן קטגוריות ותגים.

עם זאת, עד עכשיו לא ניתן היה לבצע שאילתה מורכבות יותר בצורה קלה, כמו למשל הצגת כל הסרטים של בימאי X וללא שחקן Y, או כל הסרטים שבוימו ע"י X ושייכים לז'אנר Z. כדי להשיג את המצב הזה היה צורך לכתוב שאילתות SQL מורכבות יחסית.

וורדפרס 3.1 משכללת את היכולות שלה בתחום זה ותאפשר לקבל בצורה קלה ונוחה ביצוע של שאילתות כאלה. זוהי בשורה חשובה למפתחי וורדרפס מתקדמים.

עמודי אינדקס עבור סוגי תוכן מותאמים אישית

(טיקט #13818). אחד השיפורים המשמותיים של וורדפרס 3.0 היה האפשרות לייצר סוגי תוכן מותאמים אישית, מעבר לתוכן מסוג פוסטים ועמודים. הדבר הזה הוא שלב חשוב בשכלול יכולות ה-CMS המובנות של ליבת המערכת.

נניח שהגדרתם סוג תוכן מותאם אישית בשם movies. הציפייה הטבעית היתה שגלישה לאתר עם הלינק – mysite.com/movies – תציג את עמוד האינדקס של סוג תוכן זה. עם זאת, לא התבצע ה –Rewrite הזה ובמקום זה התקבל עמוד שגיאה 404. ישנם דרכים לפתור את זה, אבל וורדפרס 3.1 כבר תכיל בתוכה את הפיצ'ר הזה באופן מובנה, בלי צורך לטפל בכך בצורה מיוחדת.

מיון רשומות במסך הניהול

וורדפרס 3.1 מוסיפה פיצ'ר שיאפשר למיין בקלות את התכנים בממשק הניהול. אפשרי יהיה למיין לפי שם התוכן, מחבר ותאריך, פשוט ע"י הקלקה  (ראו תמונה)

wordrpess 3.1 - -column-sorting

וורדפרס 3.1 - מיון רשומות בממשק הניהול. איך לא חשבו על זה קודם?

דפדוף נוח בעמודי התכנים במסך הניהול

עד עכשיו הדפדוף בתכנים קודמים היה קצת מעיק. כדי לאתר תכנים ישנים אפשר היה להקיש את שם התוכן בתיבת החיפוש, או לדפדף בין העמודים בצורה לא מאוד נוחה. כעת נוספה אפשרות פשוטה, אך חשובה, להקליד את מספר העמוד שאנחנו רוצים לנווט אליו, ולדפדף ביתר קלות בין כל התכנים.

wordpress 3.1 - pagination

וורדפרס 3.1 - דפדפו בקלות בין עמודי ניהול התכנים

תוצאות חיפוש בממשק הניהול ללא רענון העמוד

(טיקט #14579). תוצאות חיפוש והצגת סינון תכנים בממשק הניהול מתבצעות כעת בעזרת Ajax, מה שאומר שאין רענון עמוד והתוצאות תוצגנה מהר יותר בממשק הניהול.

wordpress 3.1 - ajax-search-results

וורדפרס 3.1 - תוצאות חיפוש ב-Ajax ללא רענון העמוד

עוד כמה שיפורים הצפויים בוורדפרס 3.1:

 • תמיכה טובה יותר של ממשק הניהול באקספלורר 9.
 • רענון ערכת הצבע התכולה של ממשק הניהול .
 • שיפור בחיפוש ערכות עיצוב מתוך ממשק הניהול (טיקט #14936)
 • עדכון גרסת העורך הויזואלי TinyMCE – (טיקט #12574)
 • תחזוקה וניקוי של ה-CSS באיזור האדמין  (טיקט #14770)
 • שיפור באופן איפוס סיסמה  (טיקט #5919)

אחד הדברים שמשתמשים רבים חיכו להם, הוא שיפור כל מערך ההרשאות והיכולות (roles and capabilities), כדי לאפשר גמישות גדולה יותר בניהול ההרשאות לסוגי משתמשים שונים. עם זאת, השיפור המשמעותי בטיפול במערך ההרשאות והמשתמשים נדחה לפי שעה עד וורדרפס 3.2.


שתפו גם אחרים:
 • email
 • Print
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Google Bookmarks
 • Live
 • PDF
 • MySpace
 • del.icio.us
 • Digg
 • Technorati
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz
 • Add to favorites

19 תגובות »

פיד RSS לתגובות בפוסט | טראקבק


הוסף תגובה

CommentLuv badge

TechnoCraft - פתרונות אינטרנט


אֶקְסְפֶּרִימֶנְט דוֹט אֶפֶס - וורדפרס, תוכן, טכנולוגיה ועוד כמה דברים - מופעל באמצעות WordPress | פתרונות אינטרנט