02
בדצמ
2009

העברת דומיין – הבירוקרטיה של האינטרנט

מאת: מאור ברזני | תגובות: 17 | נושאים: אינטרנט,טכנולוגיה
תגיות: |

פעולה פשוטה של העברת דומיינים יכולה לעתים להפוך גם לסיוט מתמשך בדומה לבירוקרטיה וקבלת אישורים של משרדי ממשלה. מנהלי דומיין שלא יודעים להתמצא בממשק הניהול שלהם ורשם דומיינים אחד שאי אפשר להשיג אותו בשום דרך, אלא ע"י תלונה רשמית. קוריה של הרשת

לעתים אנחנו נדרשים להעביר שם דומיין בין רשמים שונים. למשל, אתר שאני בונה עבור לקוח, המנוהל כיום ע"י חברה אחרת, איתה הם מסיימים את ההתקשרות כעת. עלה הצורך להעביר את שם הדומיין מהחשבון הנוכחי, שמצוי אצל החברה שתחזקה את האתר עד כה, אל חשבון שלי, ע"מ שאוכל לנהל את הדומיין עבור הלקוח.

למי שטרם התנסה בהעברת שם דומיין בין רשמים, יש צורך במספר פעולות כדי להעביר דומיין. הפעולות האלה ננקטות לצורך אבטחה ובטיחות, ע"מ שרק גורם מורשה ומוסמך לכך יוכל לבצע את ההעברה. לפני הסיפור שהבטחתי בכותרת, כמה מלים על העברת דומיין, אם אתם מתעניינים איך לעשות את זה. מי שמכיר את התהליך יכול לדלג על המקטע הבא..

איך מעבירים דומיין?

התהליך עשוי להשתנות מעט בין הרשמים השונים, אבל בגדול הלוגיקה שלו היא כזו: דבר ראשון, צריכים שהדומיין עצמו יהיה בעל "היתר מעבר". במצב הרגיל, מצב הדומיין הוא "נעול", שהמשמעות היא שלא ניתן לבקש עבורו בקשות להעברה. לכן, קודם כל מנהל הדומיין צריך להגדיר אותו כ"לא נעול", כדי לאפשר יצירת בקשת העברה.

בנוסף, מנהל הדומיין הנוכחי צריך לבקש "קוד אישור" – "Authorization Code", אותו יהיה צריך להזין אח"כ בעת אישור הבקשה. יש מספר דרכים לקבל את הקוד וזה תלוי ברשם הדומיינים שלכם. חלקם מאפשרים קבלת הקוד בתהליך אוטומטי של הנפקה מתוך חשבון ניהול הדומיין שלכם. אצל רשמים אחרים תצטרכו לפנות לשירות הלקוחות במייל ולבקש זאת.

אפשר להעביר את המלח יחד עם הדומיין?

אפשר להעביר את המלח יחד עם הדומיין? תמונה: anna-OM-line

אחרי שהדומיין שלכם לא נעול וקיבלתם מרשם הדומיין הנוכחי את קוד האישור הזה, תצטרכו להיכנס לחשבון ניהול הדומינים שלכם אצל הרשם אליו רוצים להעביר את הדומיין החדש. שם אתם מבצעים תהליך של בקשת העברת דומיין אל החשבון שלכם.

בשלב הזה, לאחר שתציינו את שם הדומיין להעברה, יקבל מי שמוגדר כמנהל הדומיין אימייל ובו שני קודים – של מספר העברה וסיסמה. את שני הקודים האלה וגם את "קוד האישור" שקיבלתם מהרשם הנוכחי, תצטרכו להזין בממשק ניהול הדומיינים של הרשם החדש עבור הדומיין.

אם כל הקודים נכונים, תקבלו הודעה שהתהליך מתבצע, ופה הזמן ה"רשמי" של ביצוע ההעברה הזו תהיה בין 5-7 ימי עבודה. לאחר שהדומיין עבר אליכם בהצלחה, תוכלו לנהל אותו ולבצע בו כל שינוי והגדרה נחוצים.

ויה דולורוזה

רצה מי שרצה והדומיין אותו הייתי צריך להעביר רשום אצל הרשם MyDomain.com. מנהל הדומיין הנוכחי טען שאין לו בממשק שום מקום של בקשת Authorization Code וגם שלח לי צילומי מסך להראות לי שאין קישור (אכן, בצילומי המסך לא היו הקישורים. רמז: זה לא אומר שהם לא היו שם) והציע לי לפנות לרשמים.

הבעיה היתה עם MyDomain, שכל ניסיון שהוא להשיג אותם עלה בתוהו. בהתחלה פניתי אליהם במייל דרך התמיכה של האתר. הנחתי שאם רשם הדומיינים שלי עונה למיילים כמעט אונליין, כנראה שאקבל גם מ-MyDomain תגובה מהירה. לאחר הפנייה קיבלתי מייל אוטומטי מהמערכת שאומר שיחזרו אלי תוך 24 שעות. אחרי 48 שעות שלחתי להם מייל נוסף שאני עדיין מחכה לתשובה.

במקביל התכתבתי עם GoDaddy, אליהם הדומיין צריך היה לעבור. הם ענו לי כל הזמן כמעט את אותו הדבר רק בואריאציות שונות, שהם מצטערים על הטרחה ועל הזמן שזה לוקח, ושהם לא יכולים לעשות כלום כדי לזרז את זה, וגם לא לפנות בעצמם לרשם. אין ברירה, הם אמרו, אלא ליצור קשר עם הרשם הנוכחי כדי לקבל ממנו את קוד האישור הזה…

אחרי שגם למייל השני לא התקבל מענה, ניסיתי את מזלי בטלפון. גילית שהם נמצאים בארה"ב, כך שניסיתי להתקשר בשעות הפעילות שלהם, בין 6 בבוקר ל-18 בערב, לטענתם. זה עזר? לא בטוח. כי במשך שלושת הימים שהתקשרתי אליהם בכל שעה אפשרית שהיא קיבלתי את אותו התקליט שהגעתי מחוץ לשעות הפעילות.

שבוע קשה עבר על כוחותינו

עד שאתמול, אחרי שבוע של אי הצלחה להשיג אותם במיילים או בטלפון, סופסוף קיבלתי מענה של תקליט חדש, שבישר לי באנגלית משהו בסגנון של "כל נציגינו עונים כעת ללקוחות אחרים. פנייתך חשובה לנו, מיד יתפנה נציג תמיכה לסייע לך". אחרי כמה דקות של המתנה התווסף לתקליט גם "תודה על הסבלנות, נציגינו עדיין עסוקים בפניות קודמות וגו'…".  מזל שיש לי רמקול בטלפון, העברתי לרמקול ופיניתי את הראש, הכתף והיד לדברים חשובים יותר.

אחרי 58 דקות התייאשתי כבר מלשמוע את התקליט ברמקול, וגם מחשבון הטלפון הצפוי בסוף החודש וסגרתי את השיחה. הבנתי שאין ברירה והגיעו מים עד נפש וניגשתי לאתר ICANN, (הארגון הבינלאומי שאחראי בין השאר על ניהול שמות דומיין באינטרנט ועל רשמי דומיינים). באתר אפשר להתלונן על רשם דומיין שחורג מהתקנות השונות או לא מבצע את הפעולות הנדרשות ממנו כרשם. תלונות אלה הן בעלות חשיבות, שכן הדבר עלול לפגוע ברשם עצמו.

במהלך כל השבוע הזה מנהל הדומיין הנוכחי התעקש שאין אפשרות כזאת ושהוא עובד עם שבעה רשמים. לאחר מסכת הייסורים הזו הוא ניאות להעביר שם משתמש וסיסמה לחשבון ניהול הדומיינים שלו, כדי שאוכל להסתכל בעצמי בממשק הניהול. לקח לי בערך חצי דקה לאתר את הלינק המבוקש לקבלת קוד האישור, עמוד שמשום מה נעלם מצילומי המסך שהועברו.

במקביל ובמפתיע, פחות מ-24 שעות לאחר מייל התלונה ב-ICANN, החלו לזרום גם מיילים ב-MyDomain שהתנצלו בלה בלה בלה שלא היו זמינים ושיעבירו למנהל השירות שיטפל בזה בלה בלה בלה.

עכשיו, שבוע אחרי, נותר לראות אם מעבר הדומיין בין הרשמים אכן ייקח 5-7 ימים, או שאולי התהליכים יזורזו.


שתפו גם אחרים:
 • email
 • Print
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Google Bookmarks
 • Live
 • PDF
 • MySpace
 • del.icio.us
 • Digg
 • Technorati
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz
 • Add to favorites

17 תגובות »

 • יאיר הגיב:

  אני עכשיו בסרט הזה
  הדומיין שלי פג תקפו ב 28 לחודש וזו הזדמנות לעבור לחברה זולה יותר, כרגע זה נמצא על מצב UNLOCK
  והחברה החדשה אחת הבקשות היא ביקשה:
  Your existing domain registrars 'auth' or 'EPP' code.

  והרשם הקודם לא יודע מה זה אומר

  אתה יודע מה זה?

  • דומיינים בסיומת com /org דורשים אימות כפול והספק שלך צריך לדעת מה זה אומר authorization code .
   אצל רוב רשמי הדומיין אפשר לעשות את הפעולה הזו באופן אוטומטי דרך ממשק ניהול הדומיין, איפשהו בתפריטים של transfer domain, אצל כל רשם זה במקום אחר…

 • מאוכזב הגיב:

  אני כברר שבועיים רודף אחרי – דומיין אינטרנט/ hosting.co.il / domain.co.il

  זה ממש בדיחה איך שהם מתנהגים – זהירות

 • @יאיר – לא ציינתי בתגובה הקודמת, אבל כל התהליך הזה נעשה מול רשם הדומיינים ולא מול ספקית האחסון. זה לא היה כתוב במפורש וייתכן שאתה מבלבל בין השניים..

  @מאוכזב – למה אתה רודף אחריהם? הם רשמי משנה, לא רשמי הדומיין. נסה לפנות ישירות לרשם אצלו רשום הדומיין הספציפי.
  אין לך או ללקוח שלך או למי שמנהל את האתר את הסיסמה והגישה לחשבון הניהול הנוכחי של הדומיין?

 • יאיר הגיב:

  טוב, יש התקדמות טובה
  עשיתי בהצלחה transfer domain אצל domains.securesignup.net
  והם אומרים לי שהדומין שלי רשום עדיין אצל גודדי ואני צריך לטפל בהגדרות שלו דרך גודדי
  איך זה יכול להיות – אני חשבתי שבפעולת חידוש הדומיין התנתקתי כבר מגודדי

 • יאיר הגיב:

  את אותה שאלה שאלתי אותם וזו התשובה שלהם

  Domain is registered at Godaddy, not by us.

  This is the domain you have ordered to TRANSFER TO us.

  Please advise your status.

  מה הם אמרו בעצם?

 • יאיר הגיב:

  עכשיו קיבלתי מהם את פרטי הדומיין החדש שרכשתי עם שתי שורות של DNS
  עכשיו איך אני מכניס את הדומין למערכת שלי ומתחיל לעבוד איתו?
  (יש לי סי פאנל 11)

 • יאיר הגיב:

  אני מתכוון לרשימה עם ns1 ns2
  ואני לא יודע מה עושים עם זה

  בבקשה שמישהו יסביר לי

 • את שתי כתובות ה-ns של שרתי ה- DNS אתה מגדיר לא ב-cPanel של ספק האחסון, אלא בממשק ניהול הדומיין אצל רשם הדומיין שלך.

 • אפרת הגיב:

  היי,
  מנסה להעביר דומיין אך מקבלת טיעון שעוד לא עברו 60 יום מרגע רכישת הדומיין ולכן לא יכולה להעבירו לhostgator.com/
  בעבר רכשתי דומיינים והעברתי אותם לשרתים תוך מספר ימים מרכישתם.
  האם זה חוק חדש או שרק חלק מנותני השירות מקפידים עליו?
  כמו כן, האם יש דרך לעקופף את החוק הזה?
  תודה
  אפרת

 • לירון הגיב:

  יש לנו דומיין תחת העין השלישית עסקים. אי אפשר להשיג אותם באף מקום ואף צורה בשביל ברורים ופרטים. האתר שלהם http://www.3eyes.biz שאין בו שום דרך לקבלת תמיכה ויצירת קשר. והטלפון דרך חיפוש באינטרנט 03-603-0737 ואין שום מענה. יש לכם עצה?

  • נסו לבדוק את שם הדומיין שלכם דרך WHOIS כלשהו (למשל כאן http://whois.domaintools.com)
   ודרך זה לברר אצל איזה רשם רשמו את הדומיין שלכם ועם איזה פרטים. משם אפשר לפנות את הרשם של הדומיינים עם הוכחה כלשהי שאתם בעלי הדומיין האמור כדי לנסות להתחיל לשחרר אותו. אפשר גם לפנות אל ICANN הרשמית לתלונה.
   בהצלחה!

   • לירון הגיב:

    הי. תודה על ההפנייה. אני רוצה לדווח על מי שמאחסן את האתר. באתר של ICANN אפשר סיוע בהכוונה לגבי איך להתלונן ובאיזה לינק להכנס? לא מצאתי ספציפית על storage אלא יותר על manage ו-register.
    אשמח לסיוע ולינק לטופס התלונה הרלוונטי. תודה על כל עזרה

    • תלונה ב ICANN
     היא רק על בעיות עם שם הדומיין שנובעות מחוסר שיתוף פעולה של רשם הדומיינים – אין קשר לספקית האחסון. אם ספק האחסון גם רשם את הדומיין, תבדוק אצל מי רשום הדומיין בפועל. אם את/ה רשום כבעל הדומיין, תוכל לקבל את הסיוע אצל רשם הדומיין שלך.
     אם שם הדומיין הוא בינלאומי תוכל לבדוק כאן מידע נוסף לתלונות
     https://www.icann.org/compliance/complaint

פיד RSS לתגובות בפוסט | טראקבק


הוסף תגובה

CommentLuv badge

TechnoCraft - פתרונות אינטרנט


אֶקְסְפֶּרִימֶנְט דוֹט אֶפֶס - וורדפרס, תוכן, טכנולוגיה ועוד כמה דברים - מופעל באמצעות WordPress | פתרונות אינטרנט